מי אנחנו

עמותת “קלאבהאוס עמית” (עמותה ציבורית, מלכ”ר) הוקמה במטרה לשפר את איכות חייהם של אנשים החיים עם השלכותיו של משבר נפשי עמוק, ולקדם את השתלבותם בחברה הרחבה בכל תחומי החיים. זאת באמצעות פיתוח והטמעה של מודל קלאבהאוס בישראל. מודל זה הוא בינלאומי ומתקדם ומבוסס על פילוסופיית תנועת הצרכנים (nothing about us without us). הקלאבהאוס מהווה קהילה שיקומית: תעסוקתית וחברתית, המפוקחת וממומנת ע”י משרד הבריאות, לאנשים המתמודדים עם נכות נפשית. מרכזי הקלאבהאוס של העמותה בישראל משתייכים לתנועת קלאבהאוס העולמי, הכוללת 330 מרכזי  קלאבהאוס בכל רחבי העולם ופועלת תחת ארגון בינלאומי בשם clubhouse international. העמותה מפעילה את המודל הייחודי, בתמיכה ובסיוע של משרד הבריאות והקרן למפעלים מיוחדים של ביטוח לאומי, בשלושה מקומות בארץ: בנצרת עילית, בטבריה ובירושלים. את פעילות העמותה מלווים במהלך השנים שותפים ותומכים רבים וביניהם:משרד הבריאות, הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי, הקרן לפיתוח שירותים לנכים של הביטוח הלאומי, קרן ווינברג (ארה”ב), הקרן המשפחתית ע”ש תד אריסון, קרן יד הנדיב, קרן יוסף וקריסטינה קסירר, קרן סובל, קרן ריאן, קרן וולפסון וועדת העזבונות של המדינה, צ’ק פוינט ועוד.

המודל

מודל מוכח ראיות הקלאבהאוס בנוי ומאורגן בכדי לתמוך באנשים שחוו משבר נפשי. במהלך נתיב השתלבותם בקלאבהאוס, חברים זוכים בגישה להזדמנויות להצטרף מחדש לעולם של החברויות, המשפחה, התעסוקה וההשכלה, ולשירותי התמיכה שלהם הם זקוקים באופן אינדיבידואלי להמשך תהליך החלמתם. קלאבהאוס מספק סביבה תומכת עבור אנשים שחייהם הופרעו באופן קשה בשל המשבר הנפשי שעברו, ואשר זקוקים לתמיכה של אחרים הנמצאים בתהליך החלמה ו/או שמאמינים שניתן להחלים.

מודל הקלאבהאוס הוא בינלאומי ומוכר רשמית בארצות הברית כ”פרקטיקה מבוססת ראיות מחקריות” –EBP– (מוכר ע”י ארגון sahmsa). ארגון הגג של כל מסגרות הקלאבהאוס בעולם (clubhouse international) מלווה בהדרכה ובמחקר, ומקפיד על עבודה לפי סטנדרטים אחידים אשר מבטיחים דבקות בערכים ונאמנות למודל. כך משמש הקלאבהאוס בכל מקום בעולם, וגם בישראל, אמצעי עוצמתי ויעיל להחלמה ושיקום בקהילה.

חברות

הקלאבהאוס הוא ארגון שבנוי כקהילה, והאנשים שמגיעים ומשתתפים בו – הם חברים בארגון. החברות בקלאבהאוס פתוחה לכל אחד שיש לו היסטוריה של משבר נפשי. הרעיון של חברות זו הוא רעיון יסוד מהותי ובסיסי בתפיסת הקלאבהאוס: להיות חבר בארגון משמעו שהאדם חולק גם בעלות וגם אחריות להצלחתו של ארגון זה!

להיות חבר בארגון משמעו להשתייך, להשתלב ולהתאים למקום מסוים, שבו אתה תמיד רצוי ומתקבל בברכה. עבור אדם שחווה משבר נפשי, דברים פשוטים אלה אינם מובנים מאליהם. למעשה, המציאות הינה חיים בתחושה מתמדת של הדרה, חוסר התאמה, בידוד ודחייה.

“נפגע נפש”, “מטופל”, “לקוח”, “נכה”, “צרכן”

כל אלה ועוד הם מונחים שהחברה משתמשת בהם בהקשר לאנשים החיים עם השלכותיו של משבר נפשי.

אנשים אלה לרוב מופרדים ע”י תוויות אלה ומוגדרים על ידן כאנשים “נזקקים” ומהווים נטל חברתי.

בקלאבהאוס אדם עם מחלת נפש נתפס כמשתתף מוערך, כעמית (קולגה) וכמישהו שיש לו משהו לתרום לשאר הקהילה. כל אדם הוא חלק מהותי וקריטי בקהילה, אשר מעורב בעבודה משמעותית.

בקלאבהאוס כל חבר רצוי, מצפים לו וצריכים אותו, המעורבות של כל חבר היא תרומה חשובה לקהילה

שייכות

העבודה היום יומית מאורגנת ונעשית בדרך שבאופן מתמיד החבר יודע שהוא שייך.

זה לא קשה, משום שלמעשה העבודה בקלאבהאוס אכן דורשת את השתתפותם של החברים. העיצוב של הקלאבהאוס מערב חברים בכל אספקט של הפעלתו, וכל הזמן יש יותר עבודה שצריכה להיעשות מאשר שיכולה להיעשות על ידי מספר אנשי הצוות המועסקים בקלאבהאוס.

הכישורים, הכישרונות, הרעיונות היצירתיים והמאמץ של כל אחד מהחברים – כל אלה נחוצים וזוכים לעידוד בכל יום. כל חבר מוזמן בכל עת להשתתף בכל עבודה מעבודות הקלאבהאוס: משימות משרדיות, דלפק קבלה, שירותי מזון, עבודה מול ספקים, סידור נסיעות, שמירה על קשר עם חברים, אחזקה, מחקר וסטטיסטיקות, בניה וקידום תכניות התעסוקה וההשכלה, ניהול כספים בקופה, תקציבים ועוד.

חברות בקלאבהאוס נותנת לאדם את ההזדמנות להיות חלק מיצירת הצלחות עבור הקהילה. באותו זמן הוא או היא מקבלים את העזרה והתמיכה להן הם זקוקים כדי להשיג הצלחות אישיות וסיפוק אישי.

ערכים

קלאבהאוס בנוי על האמונה שלכל חבר יש את הפוטנציאל להחלים מהשפעותיהם של המשברים אותם הוא חווה לנהל חיים אישיים בעלי משמעות וסיפוק ולהשתלב בחברה הרחבה.

חברי קהילת הקלאבהאוס מחויבים ומסורים זה להצלחתו של זה, לא משנה כמה זמן יידרש וכמה קשה זה יהיה!

תעסוקה

עבודה הינה אחת מן הדרכים הבסיסיות להגדרת זהות עצמית בחברה שלנו כיום. היא מקדמת ומספקת בסיס איתן לצמיחה ולהישגים אישיים משמעותיים וחשובים.

האמונה על בסיסה אנו פועלים היא שהזדמנויות נורמטיביות בתחום התעסוקה והחברה הן חלק חשוב בדרכו של אדם להחלמה.

בקלאבהאוס נעשית עבודה נחוצה עבור קידום מטרות ההתפתחות של הקהילה והפרטים בה בהתנדבות. העבודה נבחרת ע”י הקהילה מתוך צורך שלה להתפתח ולהעניק לחבריה איכות חיים וזכות למימוש עצמי. על החברים והצוות בקלאבהאוס כקהילה להיות עסוקים בתעדוף, בארגון ובהשגת המשימות שחשובות להפוך את הקלאבהאוס להצלחה!

הקלאבהאוס מאפשר יציאה לעבודה בשוק החופשי, בשכר מינימום ומעלה, תוך היצע רחב של תפקידים ועבודות. ישנן 3 תכניות תעסוקה בשוק החופשי המאפשרות לכל חבר, בכל שלב להתפרנס בכבוד עם תמיכה מותאמת לצרכיו. על התעסוקה ניתן לקרוא עוד כאן.​​

יחסים

מערכות יחסים – מרכיב הליבה סביבת הקלאבהאוס והמבנים של הקלאבהאוס התפתחו באופן כזה שיבטיחו שפע הזדמנויות לשילוב אנושי!

חברים גם זקוקים לצוות ולחברים אחרים בכדי להשלים את העבודה, אבל יותר חשוב מכך, מערכות היחסים שנוצרות ומתפתחות באמצעות עבודה זו יחד – הן מרכיב המפתח ביחסים בקלאבהאוס. יחסים בין חברים לצוות מתפתחים באופן טבעי כשהם עובדים יחד כתף אל כתף ומבצעים את החובות היומיות של הקלאבהאוס. העבודה נעשית בצורה שיתופית בכל הרבדים, החל מבניית תכנית תקציבית, גיוס כוח אדם וגיבוש אסטרטגיה ארגונית וכלה בניקיון השירותים או כתיבת דו”חות נוכחות

הזדמנויות

כחלק מתהליך ההחלמה, לעתים חברי קהילה אינם יודעים מה הם אוהבים לעשות ובמה הם טובים, הדרך של מודל הקלאבהאוס לעורר בהם מחדש את נקודות החוזק והתשוקה לחיים היא ע”י מגוון בלתי נדלה של הזדמנויות. אלו הזדמנויות לעבודה נחוצה ומשמעותית מתוך מערכות יחסים עמוקות ושוויוניות. כל חבר חדש המגיע לקהילה מביא עמו כוחות חדשים ומגוון את העשייה בקהילה, כך למשל הצטרפות של חבר או איש צוות בעל עניין בתחום העיצוב עשוי לשפר את פני הבית, יכולת ארגון טובה תייעל את המנגנונים של הקהילה, גישה טובה לשפות יכולה לתרום להשכלת חברי הקהילה וכד’. המגוון הרחב מאפשר לכל אחד למצוא את מקומו בקהילה ולתרום בה, לבחור להיות חלק מהעשייה ולחוות תחושת מסוגלות והצלחה

השכלה

מחקרים מעידים על השכלה כמרכיב משמעותי בתהליך השיקום וההחלמה. השכלה מאפשרת עניין, משמעות, ושיפור הדימוי העצמי והחברתי. רכישת השכלה מסייעת לחברים לגלות כישרונות חבויים ומעניקה הזדמנות לביטוי הפוטנציאל האישי, מחזקת תחושה של שליטה בחיים, מעניקה כלים להתמודדות עם מקורות מידע מרובים בחברה המודרנית, תורמת רבות להערכה עצמית ולהערכה מצד הסביבה.

מחקרים מעידים על כך שלאנשים בעלי השכלה גבוהה יותר פוטנציאל תעסוקתי ושיקומי גבוהים יותר.

הקלאבהאוס מציע לחברים הזדמנויות ללמידה בתוך הבית ומחוצה לו. הלמידה במסגרת הקלאבהאוס (מחשבים, עברית, אנגלית וכל יוזמה אחרת) מונחית ע”י חברים, עמיתים, אנשי צוות ואורחים מבחוץ.

הליווי מחוץ לקלאבהאוס כולל תיווך וסיוע בהשתלבות בתכניות שונות להשלמת תעודת גמר תיכונית, קורסים שונים בקהילה, סיוע בהשתלבות בלימודים גבוהים דרך שירותי השכלה נתמכת ועוד.

על שיתוף הפעולה בין מכללת עמק יזרעאל והקלאבהאוס:

בשנה”ל תש”ע החל קשר עם המכללה באמצעות פרויקט של השתתפות חברים בקורסים במכללה כשומעים חופשיים.

המכללה נענתה להזדמנות ואף העניקה הנחה בגובה 50% משכר הלימוד ודמי ההרשמה.

חברי קהילת “קלאבהאוס עמית” לקחו חלק בפרויקט:

“הרגשתי ממש התרוממות רוח, בכל פעם שנסעתי ללמוד. היה לי משמעותי להיות בחברה של אנשים צעירים”.

“מצאתי תחום שמעניין אותי, גיליתי בעצמי יכולות ויכולתי לראות את התהליכים שקרו לי במהלך הלימודים, אשר השפיעו גם על תחומי חיים אחרים. אני היום יותר בטוחה בעצמי ובבחירה שלי ומרגישה שיש בי צורך לפתח את היכולות שלי”.

סטנדרטים

חברות

1. החברות היא התנדבותית ואינה תלויה בזמן.

2. לקלאבהאוס יש יכולת בקרה על קבלת חברים חדשים. החברות פתוחה לכל אדם עם עבר של התמודדות נפשית, אלא אם כן הוא מהווה איום משמעותי ומידי לביטחון הכללי של קהילת הקלאבהאוס.

3. חברים בוחרים את הדרך בה הם מפיקים תועלת מהקלאבהאוס ובוחרים את הצוות עימו הם עובדים. לא קיימים כל הסכמים, חוזים, לוחות זמנים או חוקים, אשר מיועדים לאכוף את השתתפות חברים.

4. לכל החברים יש גישה שווה לכל הזדמנות אותה מציע הקלאבהאוס, ללא הבדלה המתבססת על רמות תפקוד או אבחנות.

5. חברים, על פי רצונם, מעורבים ברישום של כל מעקב המשקף את השתתפותם בקלאבהאוס. רישום שכזה ייחתם ע”י חברים ואנשי צוות כאחד.

6. לחברים שמורה הזכות לשוב ולהיות חלק מקהילת הקלאבהאוס באופן מידי לאחר כל תקופה של היעדרות, אלא אם כן חזרתם מהווה איום לקהילת הקלאבהאוס.

7. הקלאבהאוס מספק מערכת יצירת קשר (reach out) יעילה, לחברים שאינם נוכחים באופן קבוע, שנעשים מבודדים בקהילה או שמאושפזים. 

מערכות יחסים

8. כל פגישות הקלאבהאוס פתוחות לחברים ולאנשי צוות כאחד. לא מתקיימות ישיבות או פגישות רשמיות, המיועדות לאנשי צוות בלבד או לחברים בלבד, אשר בהן דנים בקבלת החלטות ובנושאים הנוגעים לחברים.

9. מספר אנשי הצוות יהיה גדול דיו על מנת לערב חברים, אך קטן מספיק, כך שלא יאפשר לאנשי הצוות לעמוד במשימותיהם ללא מעורבות החברים. 

10. לאנשי הצוות תפקידים כלליים. כל אנשי הצוות חולקים באחריות על תחום התעסוקה, הדיור, החגים, ערבים וסופי שבוע, ובנוסף באחריות על הפעלת היחידה. אנשי הצוות אינם מחלקים את זמנם בין עבודתם בקלאבהאוס ובין תחום אחריות משמעותי נוסף, הנוגד את האופי הייחודי של יחסי צוות וחברים בקלאבהאוס.

11. האחריות על תפעול הקלאבהאוס שייכת לחברים ולאנשי הצוות, בראשותו/ה של מנהל/ת הקלאבהאוס. במרכז אחריות זו עומדת המעורבות של חברים ואנשי צוות בכל האספקטים של  תפעול הקלאבהאוס.

מרחב

12. לקלאבהאוס יש זהות משלו הכוללת: שם הקלאבהאוס, כתובת למשלוח דואר, כתובת מייל ומספר טלפון.

​13. הקלאבהאוס ממוקם במרחב פיזי משלו. הוא נפרד מכל מרכז כלשהו לבריאות נפש או סביבה מוסדית כלשהי, ואינו משתלב עם     תכניות  אחרות. הקלאבהאוס בנוי במטרה לתמוך ביום המאורגן סביב עבודה (Work Ordered Day), ובו בזמן להיות אטרקטיבי ובגודל      מספק, ולהעביר תחושה מכובדת.

​14. כל מרחב הקלאבהאוס נגיש לחברים ולאנשי צוות כאחד. אין מרחב כלשהו לחברים או לאנשי צוות בנפרד

סידור עבודה יומיומי

15. פעילויות היום המאורגן סביב עבודה משתפות יחד, חברים ואנשי צוות, זה לצד זה בניהול השוטף של הקלאבהאוס. הקלאבהאוס מתמקד בכוחות, כישרונות ויכולות; לכן פעילויות העבודה אינן כוללות: תוכן של תחנות לבריאות הנפש, מרפאות יום או תכניות טיפוליות אחרות בתוך הקלאבהאוס.

16. עבודה הנעשית בקלאבהאוס, היא פרי פיתוח, יצירה, תפעול ושדרוג בלעדיים של הקלאבהאוס וחבריו. בקלאבהאוס לא תיעשה שום עבודה פרטית או ציבורית של גוף חיצוני, בין אם למטרות רווח או לא, החברים לא מקבלים שכר כלשהו עבור עבודה בקלאבהאוס, וכן אין בקלאבהאוס מערכת תגמול מלאכותית כלשהי.

17. הקלאבהאוס פתוח לפחות חמישה ימים בשבוע. שעות פעילויות העבודה היומיות בקלאבהאוס יהיו זהות לשעות עבודה מקובלות.

18. כל קלאבהאוס מאורגן כיחידה/כיחידות עבודה, כשבכל אחת יש מספיק צוות, חברים ועבודה משמעותית כדי לשאת ביום מלא של פעילות יומית משותפת. כל יחידה מקיימת פגישות על מנת לטפח מערכת יחסים ולארגן את פעילויות העבודה היומיות.

19. כל העבודה בקלאבהאוס בנויה כך שהיא תעזור לחברים להחזיר לעצמם את תחושת הערך העצמי, גיבוש המטרה ותחושת הביטחון. הקלאבהאוס לא מיועד לספק הכשרה מקצועית ספציפית.

20. לחברים ניתנת הזדמנות להשתתף בכל עבודות הקלאבהאוס, כולל אדמיניסטרציה, מחקר, קליטה, רישום, אוריינטציה ו- reaching out, העסקה, הכשרה, הערכה של אנשי צוות, יחסי-ציבור, סנגור והערכת האפקטיביות של הקלאבהאוס.

תעסוקה

21. הקלאבהאוס מאפשר לחבריו לחזור לעבודה בשכר דרך תעסוקה מעברית, תעסוקה נתמכת ותעסוקה עצמאית; לכן, הקלאבהאוס אינו מספק לחברים עבודה דרך עסקים “ביתיים”, מפעלים תעסוקתיים פנימיים של הקלאבהאוס או סדנאות מוגנות אחרות.

תעסוקה מעברית:
22. הקלאבהאוס מציע תכנית תעסוקה מעברית משלו, אשר מספקת לכל חבר, כזכות מעצם חברותו בקלאבהאוס, הזדמנות לעבוד במקום עבודה בשוק החופשי. על פי הגדרות התעסוקה המעברית, הקלאבהאוס אחראי ומחוייב לכיסוי היעדרות בכל מקומות העבודה מקרה של אי הופעתו של חבר לעבודה.
בנוסף, תכנית התעסוקה המעברית מבוססת על הקריטריונים הבאים:
א.    הרצון לעבוד הוא הגורם היחיד והראשון במעלה בקביעת הזדמנויות התעסוקה.
ב.    אפשרויות התעסוקה תמשכנה להיות זמינות עבור החבר, ללא קשר להצלחות או כישלונות קודמים.
ג.    החברים עובדים במקום העבודה אצל המעביד.
ד.    שכר החברים הוא שכר הוגן, לפחות שכר מינימום ומשולם ישירות על ידי המעביד.
ה.    מקומות התעסוקה המעברית מהווים מגוון רחב של הזדמנויות תעסוקתיות.
ו.    משרות התעסוקה המעברית הן משרות חלקיות המוגבלות בזמן, בד”כ 15-20 שעות בשבוע ולמשך ששה עד תשעה חודשים.
ז.    בחירת החברים והכשרתם לתפקיד הן באחריות הקלאבהאוס ולא באחריות המעביד.
ח.    חברים ואנשי צוות של הקלאבהאוס מכינים דו”חות לגבי התעסוקה המעברית עבור ארגונים רלוונטיים העוסקים בנושא זכויות והטבות לחברים.
ט.    מקומות התעסוקה המעברית מנוהלים על ידי החברים ואנשי הצוות של הקלאבהאוס ולא בידי מומחים לתעסוקה מעברית.
י.    אין משרות תעסוקה מעברית בתוך הקלאבהאוס. משרות תעסוקה מעברית בארגון המפעיל את הקלאבהאוס חייבות להיות במיקום שונה מהקלאבהאוס ולעמוד בכל הכתוב לעיל. 

תעסוקה עצמאית ונתמכת:
23. הקלאבהאוס מציע תכניות תעסוקה נתמכת ועצמאית משלו על מנת לסייע לחברים להבטיח, לשמר ולאחר מכן להיטיב את מצבם התעסוקתי. כחלק ממאפייניה של התעסוקה העצמאית והנתמכת, הקלאבהאוס שומר על קשר עם החברים המועסקים ועם מעסיקיהם. חברים וצוות בשותפות מגדירים את הסוג, התדירות והמיקום של הליווי והתמיכות הנדרשות.

24. לחברים אשר עובדים בעבודה עצמאית נשמרות כל הזכויות, התמיכה וההזדמנויות בקלאבהאוס, כולל הזכות לייעוץ משפטי, סיוע בנושאי: דיור, עזרה רפואית, עזרה כלכלית ותמיכה בכל תחומי החיים, כולל השתתפות בתכניות הערב וסופי השבוע.

השכלה

25. הקלאבהאוס מסייע לחברים להשיג את מטרותיהם המקצועיות והלימודיות, בכך שעוזר להם לנצל הזדמנויות להשכלה

בקהילה. כאשר הקלאבהאוס מקיים גם תכנית לימוד פנימית, הוא נעזר במידה משמעותית בכישורי ההוראה וההדרכה של חברים.

תפעול הבית

26. הקלאבהאוס ומקומות התעסוקה המעברית ממוקמים באזור נגיש לתחבורה ציבורית. הקלאבהאוס מספק או דואג לחלופות אפקטיביות במקרה שהנגישות לתחבורה ציבורית מוגבלת או חסרה.

27. שירותי תמיכה תוך קהילתיים ניתנים ע”י חברים ואנשי צוות כאחד. פעילויות תמיכה קהילתיות עומדות במרכזה של יחידת העבודה של הקלאבהאוס. הפעילויות כוללות: סיוע בזכאויות, דיור וסנגור, קידום אורח חיים בריא, כמו גם סיוע בגישה לטיפול איכותי בתחום הפסיכולוגי והתרופתי, וכן לשירותים של טיפול ההתמכרויות.

28. הקלאבהאוס מספק סיוע, פעילויות והזדמנויות, שמתוכננות לעזור לחברים לפתח ולשמור על סגנון חיים בריא.

29. הקלאבהאוס מחויב למצוא מגוון של אפשרויות דיור בטוחות, הוגנות, ולא יקרות לכל החברים, כולל הזדמנויות למגורים עצמאיים עבור כל החברים. לקלאבהאוס גישה להזדמנויות התואמות דרישות אלו, ובמקרה ואין, מפתח הקלאבהאוס תכנית דיור משלו. תכנית הדיור של הקלאבהאוס מתבססת על הקריטריונים הבאים:
א.    חברים וצוות מנהלים את התכנית יחדיו.
ב.    הדיור במקום הוא עפ”י בחירתם של דיירי המקום.
ג.    החברים בוחרים את מיקומם ואת השותפים לדירה.
ד.    מדיניות וחוקי התכנית מפותחים בקו התואם את תרבות הקלאבהאוס.
ה.    רמת התמיכה עולה או יורדת בהתאם לצרכיו של החבר.
ו.    החברים והצוות פועלים לעזור לחברים לשמר ולשמור את מקום מגוריהם, במיוחד במקרה של אשפוז.

30. הקלאבהאוס עורך הערכה אובייקטיבית בנוגע לאפקטיביות שלו, כולל הסמכה של הקלאבהאוס העולמי (Clubhouse International).

31. מנהל/ת הקלאבהאוס, אנשי צוות, חברים ואנשים נוספים המתאימים, משתתפים בתכנית הכשרה של שבועיים או שלושה שבועות על מודל הקלאבהאוס, במרכז הכשרה המוסמך לכך.

32. בקלאבהאוס יש תכניות חברה ופנאי המתקיימות בערבים ובסופי השבוע. חגים נחגגים בקלאבהאוס במועדם.

מימון, מנהל ואדמיניסטרציה

33.  לקלאבהאוס יש ועד מנהל עצמאי, או במידה שהוא מנוהל בידי ארגון-גג (עמותה או חברה), יש לו מועצה מייעצת נפרדת, הכוללת אנשים בתפקידי מפתח. אלו מספקים תמיכה וסנגור לקלאבהאוס בתחום הכלכלי, המשפטי, החקיקתי, התעסוקתי, הצרכני והקהילתי.

34.    הקלאבהאוס מפתח ומקיים תקציב משלו, אשר מאושר בידי הועד המנהל או המועצה המייעצת, לפני פתיחתה של כל שנת תקציב. פיקוח על תקציב זה מתבצע ע”י הועד/המועצה, אשר מספקים מידע והמלצות לפני תחילת שנת התקציב, וכן מבצעים מעקב רציף לאורך השנה.

35.    משכורות אנשי הצוות עומדות בתחרות עם משכורות משרות מקבילות המשולמות בתחום בריאות הנפש.

36.    לקלאבהאוס יש תמיכה מלאה מרשויות בריאות הנפש במדינה, וכן ברשותו כל הרישיונות והאישורים הנדרשים.

37. הקלאבהאוס משתף פעולה עם אנשים וארגונים אשר יכולים להגביר את יעילותו והשפעתו בקהילה הרחבה.

38.    הקלאבהאוס מקיים פורומים פתוחים ופועל על פי הליכים המאפשרים לחברים ולצוות להשתתף באופן פעיל בקבלת החלטות, לרוב על פי קונצנזוס, הנוגעות לניהול, לקביעת מדיניות ולכיוון  העתידי והתפתחות הקלאבהאוס.