מי אנחנו

עמותת “קלאבהאוס עמית” (עמותה ציבורית, מלכ”ר) הוקמה במטרה לשפר את איכות חייהם של אנשים החיים עם השלכותיו של משבר נפשי עמוק, ולקדם את השתלבותם בחברה הרחבה בכל תחומי החיים. זאת באמצעות פיתוח והטמעה של מודל קלאבהאוס בישראל. מודל זה הוא בינלאומי ומתקדם ומבוסס על פילוסופיית תנועת הצרכנים (nothing about us without us). הקלאבהאוס מהווה קהילה שיקומית: תעסוקתית וחברתית, המפוקחת וממומנת ע”י משרד הבריאות, לאנשים המתמודדים עם נכות נפשית. מרכזי הקלאבהאוס של העמותה בישראל משתייכים לתנועת קלאבהאוס העולמי, הכוללת 330 מרכזי  קלאבהאוס בכל רחבי העולם ופועלת תחת ארגון בינלאומי בשם clubhouse international. העמותה מפעילה את המודל הייחודי, בתמיכה ובסיוע של משרד הבריאות והקרן למפעלים מיוחדים של ביטוח לאומי, בשלושה מקומות בארץ: בנצרת עילית, בטבריה ובירושלים. את פעילות העמותה מלווים במהלך השנים שותפים ותומכים רבים וביניהם:משרד הבריאות, הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי, הקרן לפיתוח שירותים לנכים של הביטוח הלאומי, קרן ווינברג (ארה”ב), הקרן המשפחתית ע”ש תד אריסון, קרן יד הנדיב, קרן יוסף וקריסטינה קסירר, קרן סובל, קרן ריאן, קרן וולפסון וועדת העזבונות של המדינה, צ’ק פוינט ועוד.

המודל

מודל מוכח ראיות הקלאבהאוס בנוי ומאורגן בכדי לתמוך באנשים שחוו משבר נפשי. במהלך נתיב השתלבותם בקלאבהאוס, חברים זוכים בגישה להזדמנויות להצטרף מחדש לעולם של החברויות, המשפחה, התעסוקה וההשכלה, ולשירותי התמיכה שלהם הם זקוקים באופן אינדיבידואלי להמשך תהליך החלמתם. קלאבהאוס מספק סביבה תומכת עבור אנשים שחייהם הופרעו באופן קשה בשל המשבר הנפשי שעברו, ואשר זקוקים לתמיכה של אחרים הנמצאים בתהליך החלמה ו/או שמאמינים שניתן להחלים.

מודל הקלאבהאוס הוא בינלאומי ומוכר רשמית בארצות הברית כ”פרקטיקה מבוססת ראיות מחקריות” –EBP– (מוכר ע”י ארגון sahmsa). ארגון הגג של כל מסגרות הקלאבהאוס בעולם (clubhouse international) מלווה בהדרכה ובמחקר, ומקפיד על עבודה לפי סטנדרטים אחידים אשר מבטיחים דבקות בערכים ונאמנות למודל. כך משמש הקלאבהאוס בכל מקום בעולם, וגם בישראל, אמצעי עוצמתי ויעיל להחלמה ושיקום בקהילה.

חברות

הקלאבהאוס הוא ארגון שבנוי כקהילה, והאנשים שמגיעים ומשתתפים בו – הם חברים בארגון. החברות בקלאבהאוס פתוחה לכל אחד שיש לו היסטוריה של משבר נפשי. הרעיון של חברות זו הוא רעיון יסוד מהותי ובסיסי בתפיסת הקלאבהאוס: להיות חבר בארגון משמעו שהאדם חולק גם בעלות וגם אחריות להצלחתו של ארגון זה!

להיות חבר בארגון משמעו להשתייך, להשתלב ולהתאים למקום מסוים, שבו אתה תמיד רצוי ומתקבל בברכה. עבור אדם שחווה משבר נפשי, דברים פשוטים אלה אינם מובנים מאליהם. למעשה, המציאות הינה חיים בתחושה מתמדת של הדרה, חוסר התאמה, בידוד ודחייה.

“נפגע נפש”, “מטופל”, “לקוח”, “נכה”, “צרכן”

כל אלה ועוד הם מונחים שהחברה משתמשת בהם בהקשר לאנשים החיים עם השלכותיו של משבר נפשי.

אנשים אלה לרוב מופרדים ע”י תוויות אלה ומוגדרים על ידן כאנשים “נזקקים” ומהווים נטל חברתי.

בקלאבהאוס אדם עם מחלת נפש נתפס כמשתתף מוערך, כעמית (קולגה) וכמישהו שיש לו משהו לתרום לשאר הקהילה. כל אדם הוא חלק מהותי וקריטי בקהילה, אשר מעורב בעבודה משמעותית.

בקלאבהאוס כל חבר רצוי, מצפים לו וצריכים אותו, המעורבות של כל חבר היא תרומה חשובה לקהילה

שייכות

העבודה היום יומית מאורגנת ונעשית בדרך שבאופן מתמיד החבר יודע שהוא שייך.

זה לא קשה, משום שלמעשה העבודה בקלאבהאוס אכן דורשת את השתתפותם של החברים. העיצוב של הקלאבהאוס מערב חברים בכל אספקט של הפעלתו, וכל הזמן יש יותר עבודה שצריכה להיעשות מאשר שיכולה להיעשות על ידי מספר אנשי הצוות המועסקים בקלאבהאוס.

הכישורים, הכישרונות, הרעיונות היצירתיים והמאמץ של כל אחד מהחברים – כל אלה נחוצים וזוכים לעידוד בכל יום. כל חבר מוזמן בכל עת להשתתף בכל עבודה מעבודות הקלאבהאוס: משימות משרדיות, דלפק קבלה, שירותי מזון, עבודה מול ספקים, סידור נסיעות, שמירה על קשר עם חברים, אחזקה, מחקר וסטטיסטיקות, בניה וקידום תכניות התעסוקה וההשכלה, ניהול כספים בקופה, תקציבים ועוד.

חברות בקלאבהאוס נותנת לאדם את ההזדמנות להיות חלק מיצירת הצלחות עבור הקהילה. באותו זמן הוא או היא מקבלים את העזרה והתמיכה להן הם זקוקים כדי להשיג הצלחות אישיות וסיפוק אישי.

ערכים

קלאבהאוס בנוי על האמונה שלכל חבר יש את הפוטנציאל להחלים מהשפעותיהם של המשברים אותם הוא חווה לנהל חיים אישיים בעלי משמעות וסיפוק ולהשתלב בחברה הרחבה.

חברי קהילת הקלאבהאוס מחויבים ומסורים זה להצלחתו של זה, לא משנה כמה זמן יידרש וכמה קשה זה יהיה!

תעסוקה

עבודה הינה אחת מן הדרכים הבסיסיות להגדרת זהות עצמית בחברה שלנו כיום. היא מקדמת ומספקת בסיס איתן לצמיחה ולהישגים אישיים משמעותיים וחשובים.

האמונה על בסיסה אנו פועלים היא שהזדמנויות נורמטיביות בתחום התעסוקה והחברה הן חלק חשוב בדרכו של אדם להחלמה.

בקלאבהאוס נעשית עבודה נחוצה עבור קידום מטרות ההתפתחות של הקהילה והפרטים בה בהתנדבות. העבודה נבחרת ע”י הקהילה מתוך צורך שלה להתפתח ולהעניק לחבריה איכות חיים וזכות למימוש עצמי. על החברים והצוות בקלאבהאוס כקהילה להיות עסוקים בתעדוף, בארגון ובהשגת המשימות שחשובות להפוך את הקלאבהאוס להצלחה!

הקלאבהאוס מאפשר יציאה לעבודה בשוק החופשי, בשכר מינימום ומעלה, תוך היצע רחב של תפקידים ועבודות. ישנן 3 תכניות תעסוקה בשוק החופשי המאפשרות לכל חבר, בכל שלב להתפרנס בכבוד עם תמיכה מותאמת לצרכיו. על התעסוקה ניתן לקרוא עוד כאן.​​

יחסים

מערכות יחסים – מרכיב הליבה סביבת הקלאבהאוס והמבנים של הקלאבהאוס התפתחו באופן כזה שיבטיחו שפע הזדמנויות לשילוב אנושי!

חברים גם זקוקים לצוות ולחברים אחרים בכדי להשלים את העבודה, אבל יותר חשוב מכך, מערכות היחסים שנוצרות ומתפתחות באמצעות עבודה זו יחד – הן מרכיב המפתח ביחסים בקלאבהאוס. יחסים בין חברים לצוות מתפתחים באופן טבעי כשהם עובדים יחד כתף אל כתף ומבצעים את החובות היומיות של הקלאבהאוס. העבודה נעשית בצורה שיתופית בכל הרבדים, החל מבניית תכנית תקציבית, גיוס כוח אדם וגיבוש אסטרטגיה ארגונית וכלה בניקיון השירותים או כתיבת דו”חות נוכחות

הזדמנויות

כחלק מתהליך ההחלמה, לעתים חברי קהילה אינם יודעים מה הם אוהבים לעשות ובמה הם טובים, הדרך של מודל הקלאבהאוס לעורר בהם מחדש את נקודות החוזק והתשוקה לחיים היא ע”י מגוון בלתי נדלה של הזדמנויות. אלו הזדמנויות לעבודה נחוצה ומשמעותית מתוך מערכות יחסים עמוקות ושוויוניות. כל חבר חדש המגיע לקהילה מביא עמו כוחות חדשים ומגוון את העשייה בקהילה, כך למשל הצטרפות של חבר או איש צוות בעל עניין בתחום העיצוב עשוי לשפר את פני הבית, יכולת ארגון טובה תייעל את המנגנונים של הקהילה, גישה טובה לשפות יכולה לתרום להשכלת חברי הקהילה וכד’. המגוון הרחב מאפשר לכל אחד למצוא את מקומו בקהילה ולתרום בה, לבחור להיות חלק מהעשייה ולחוות תחושת מסוגלות והצלחה

השכלה

מחקרים מעידים על השכלה כמרכיב משמעותי בתהליך השיקום וההחלמה. השכלה מאפשרת עניין, משמעות, ושיפור הדימוי העצמי והחברתי. רכישת השכלה מסייעת לחברים לגלות כישרונות חבויים ומעניקה הזדמנות לביטוי הפוטנציאל האישי, מחזקת תחושה של שליטה בחיים, מעניקה כלים להתמודדות עם מקורות מידע מרובים בחברה המודרנית, תורמת רבות להערכה עצמית ולהערכה מצד הסביבה.

מחקרים מעידים על כך שלאנשים בעלי השכלה גבוהה יותר פוטנציאל תעסוקתי ושיקומי גבוהים יותר.

הקלאבהאוס מציע לחברים הזדמנויות ללמידה בתוך הבית ומחוצה לו. הלמידה במסגרת הקלאבהאוס (מחשבים, עברית, אנגלית וכל יוזמה אחרת) מונחית ע”י חברים, עמיתים, אנשי צוות ואורחים מבחוץ.

הליווי מחוץ לקלאבהאוס כולל תיווך וסיוע בהשתלבות בתכניות שונות להשלמת תעודת גמר תיכונית, קורסים שונים בקהילה, סיוע בהשתלבות בלימודים גבוהים דרך שירותי השכלה נתמכת ועוד.

על שיתוף הפעולה בין מכללת עמק יזרעאל והקלאבהאוס:

בשנה”ל תש”ע החל קשר עם המכללה באמצעות פרויקט של השתתפות חברים בקורסים במכללה כשומעים חופשיים.

המכללה נענתה להזדמנות ואף העניקה הנחה בגובה 50% משכר הלימוד ודמי ההרשמה.

חברי קהילת “קלאבהאוס עמית” לקחו חלק בפרויקט:

“הרגשתי ממש התרוממות רוח, בכל פעם שנסעתי ללמוד. היה לי משמעותי להיות בחברה של אנשים צעירים”.

“מצאתי תחום שמעניין אותי, גיליתי בעצמי יכולות ויכולתי לראות את התהליכים שקרו לי במהלך הלימודים, אשר השפיעו גם על תחומי חיים אחרים. אני היום יותר בטוחה בעצמי ובבחירה שלי ומרגישה שיש בי צורך לפתח את היכולות שלי”.