ראיון אישי עם יוני

יוני  חבר בקלאבהאוס עמית מאז שנת 2013. בשנת 2017 סיים תואר שני בבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה. כמובן שמיד, גאים ונרגשים, הושבנו אותו לראיון על הדרך שעשה, הקשיים, ההתמודדות וההצלחות.

למה החלטת ללמוד דווקא בריאות נפש  קהילתית?

כי הנפש תמיד עניינה אותי. אני חושב שהעובדה שאבחנו אצלי מחלה נפשית עזרה לי לעצור ולהתבונן פנימה טוב יותר.

במהלך הלימודים עברתי חוויות של חיבור והבנת הקשר בין העבר שלי להווה, דבר שאפשר לי יצירת דרך ומציאת מסלול טוב יותר לעתיד.

מה היו החששות שלך מהתואר?

חששתי מהבחינה החברתית, למעשה אחרי שאובחנה אצלי המחלה הגעתי לתחתית אישית, הביטחון העצמי שלי היה נמוך מאוד, כל מה שידעתי זה להגיע לקלאבהאוס ולחזור לבית הורי.

 לאט לאט החיים שלי קיבלו יותר תוכן, וההגעה ללימודים הייתה מקפצה משמעותית עבור החיים שלי, אבל, הייתי צריך לעבוד קשה בשביל לצלוח אותה.

מה היו הקשיים  בדרך?

רוב הסטודנטים בחוג היו אנשים שלא מתמודדים עם מחלה או הפרעה נפשית ויתרה מכך הם עבדו והיו אנשי מקצוע. לא הרגשתי בגובה העיניים מולם. חשפתי את עצמי מול כולם על ההתחלה, כי האמנתי שזאת הדרך שבה אני רוצה וצריך ללכת וכי אני במעמד של "צרכן נותן שרות", אבל העולם זה לא קלאבהאוס ויש כל מיני אנשים והתחושה האישית הייתה לא פשוטה.  לא אהבתי להיות במעמד "מתמודד".

במהלך הלימודים לא הצלחתי ליצור קשרים משמעותיים עם אחרים בחוג.

איך קהילת הקלאבהאוס תמכה בך בדרך?

 בקלאבהאוס הייתי מרגיש בנוח, מרגיש טוב עם איך שאני ומי שאני, מרגיש שייך, שאני לא לבד. זה עזר לי לצבור כוחות ולחזור כל פעם לספסל הלימודים.

בנוסף התחושה שאתה חלק ממשהו גדול כמו הקלאבהאוס, ושעומדים מאחוריך אנשים, היתה לי לגאווה ומשמעות רבה.

אחרי סיום התואר מצאתי עבודה, אומנם לא בתחום, אבל עבודה שאני מאוד מרוצה ממנה וחש בה סיפוק. ואני רוצה להודות לקלאבהאוס, לחברים בו ולאנשי הצוות על התמיכה, הליווי והתיווך.

עזרתם התבטאה ברמה הטכנית וגם ברמה הרגשית. ברמה הטכנית עזרו לי עם מכתב המלצה שהיה נדרש באוניברסיטה, מכתב לביטוח לאומי ותיווך לשירותי חונכות באוניברסיטה שעזרו לי מאוד.

ברמה הרגשית הקלאבהאוס היווה בשבילי מקור כוח. כפי שכבר ציינתי,  קשה לי ליצור קשרים חברתיים בסביבה ה"רגילה" והקלאבהאוס היווה בשבילי מקום בטוח, מאפשר ומקדם. למשל בכך שהציעו לי לקחת חלק בהעברת קורס ניהול מחלה והחלמה בקלאבהאוס, עודדו אותי ללכת ללמוד, התגאו בי בעת הצלחה, והיוו מקום וחברה שהרגשתי איתם טוב במהלך הלימודים.

הקלאבהאוס היווה נדבך משמעותי בהגעתי ללימודי תואר שני ובסיומם.